Didžiausias vyrų košmaras – plikimas. Ar įmanoma jo išvengti? - HAIR CLINIC Tinklaraštis

Tekstą žurnalui ,,Sveikata” parengė Gintarė Vasiliauskaitė.

Su plikimu susiduria didžioji dalis stipriosios lyties atstovų. Vieni retėjančią šukuoseną dangsto kepurėmis, antri pakaušį užšukuoja. Treti į plikimą nekreipia jokio dėmesio, kol netampa per vėlu. Ketvirti dėl ištikusios lemties pernelyg nekompleksuoja, ir nusiskuta plikai. Vis dėlto, ar įmanoma ką nors šiame scenarijuje pakeisti? Apie tai pasakoja klinikos ,,Hair Clinic” gydytoja, dermatologė-trichologė Rasa A. Vankevičiūtė.

Vyrų siaubą – pilkimą, didžiąja dalimi nulemia genetika. O ar yra kitų priežasčių? Galbūt prie plaukų slinkimo gali prisidėti ir netinkamas gyvenimo būdas, stresas, įpročiai, ar kiti faktoriai?

Vyrų plikimas yra genetiškai nulemtas lyties. Net  70 % jų per gyvenimą anksčiau ar vėliau patirs plikimą, vadinamą androgenine alopecija. Šis plikimas gali būti minimalus, arba progresuoti iki pilno viršugalvio plaukų netekimo. Tačiau be androgeninės alopecijos yra ir kitų plaukų ligų, kurias gali išprovokuoti netinkamas gyvenimo būdas. Pavyzdžiui, ilgalaikis ir užsitęsęs stresas, psichologinė įtampa, jos išprovokuota nemiga, lėtinis nuovargis, rūkimas, paros režimo nesilaikymas, netinkama arba alinanti mityba. Plikimą gali lemti ir gretutinės ligos, bei įvairūs vartojami vaistai. Plaukų ir skalpo ligų, sukeliančių plikimą, priežastys yra labai įvairios. Todėl jos privalo būti įvertinamos individualiai. Be to, nemaža dalis šių ligų yra idiopatinės – tai reiškia, kad jos neturi vienos konkrečios priežasties.

Su plaukų slinkimu susiduria abi lytys, tačiau kodėl vyrai tai patiria daug dažniau? Kokio amžiaus vyrams šis nemalonus procesas dažniausiai pasireiškia? O galbūt amžius čia niekuo dėtas?

Vyrams androgeninę alopeciją provokuoja padidėjęs plaukų svogūnėlių jautrumas vyriškam lytiniam hormonui testosteronui. Todėl šios formos plikimas prasideda po brendimo. Vieniems vyrams pirmieji androgeninės alopecijos požymiai pasireiškia labai anksti – sulaukus vos 16–18 metų amžiaus. O kitiems –  vėlesniuose gyvenimo tarpsniuose. Negydant šios ligos, ji progresuoja, ir plaukų tankis palaipsniui vis mažėja. Moteris taip pat vargina plaukų slinkimas ir plikimas, tačiau šios būklės priežastys jau kitos. Be to, moterys daug anksčiau kreipiasi į gydytojus trichologus, ir susidūrusios su plikimo problema greičiau ją sustabdo.

Kodėl plinkant stipriausiai kenčia viršugalvis, o šonuose plaukai auga kaip augę?

Androgeninė alopecija pirmiausia pažeidžia viršugalvio plaukus, kadangi būtent čia plaukų svogūnėliai reaguoja į testosteroną, ir nyksta. Tačiau svogūnėliai, esantys nugarinėje skalpo zonoje ir šonuose, šio jautrumo testosteronui neturi. Šios plikimui nejautrios sritys vadinamos donorine zona. Atliekant plaukų transplantacijos procedūras, būtent iš šios zonos paimami donoriniai plaukų svogūnėliai, ir perkeliami į viršugalvio zonas, kuriose yra sumažėjęs plaukų tankis. Perkelti plaukų svogūnėliai išlaiko savo savybę nereaguoti į testosteroną, ir išlieka visą gyvenimą.

Kaip atskirti protarpinį plaukų slinkimą nuo plikimo? Kada jau reikėtų sunerimti?

Protarpinis arba sezoninis plaukų slinkimas gali pasireikšti vieną kartą, arba gyvenimo eigoje atsikartoti. Pačiam pacientui, be specialisto pagalbos, atskirti –  tai yra tik protarpinis plaukų slinkimas, ar plikimas, beveik neįmanoma. Juk jis neturi specialių trichologinių žinių. Todėl jei ilgą laiką matomas gausus ir neįprastas plaukų slinkimas, vertėtų apsilankyti pas gydytoją trichologą, ir įvertinti galimas to priežastis. Jeigu kartu su plaukų slinkimu jaučiamas skalpo odos niežėjimas, diskomfortas, skausmas, matomas paraudimas, pleiskanojimas, bėrimai, arba slinkimas trunka neįprastai ilgai, pastebimai sumažėja plaukų tankis – į gydytoją trichologą kreiptis tiesiog būtina. Pirmoji gydytojo paskirto gydymo paskirtis yra sustabdyti plaukų slinkimą ar plikimą. Tik tada, kai pasiekiama pirmoji užduotis, galime kalbėti apie antrąją – kaip atgaivinti sunykusius plaukus. Tam gali būti skiriamas gydymas arba atliekama plaukų transplantacijos procedūra.

Kokias klaidas daro vyrai, susidūrę su plikimu? Galbūt gydosi ,,stebuklingais“ šampūnais ar nuovirais? Ar būna taip, kad tokios priemonės padėtį tik pablogina?

Pagrindinė ir didžiausia klaida – uždelsti ir kreiptis į gydytoją trichologą per vėlai. Prasidėjus androgeninei alopecijai, pradžioje užtenka sustabdyti plaukų retėjimą. Tačiau jei plikimas jau yra pažengęs, vien jo sustabdyti neužteks, reikės imtis priemonių, kurios padės plaukui atsistatyti. O jei plaukai pilnai sunykę, reikės atlikti plaukų transplantacijos procedūrą, kurios būtų galima išvengti laiku apsilankius pas gydytoją trichologą. Iš karto galiu pasakyti, kad jokie šampūnai, serumai ar ampulės vyriško plikimo nesustabdo. Galbūt ir galite pastebėti, kažkokį laikiną pagerėjimą. Tačiau galutiniame rezultate šis efektas nebus ilgalaikis, ir tik atitolins apsilankymą pas gydytoją trichologą.

Plikimo problema išties nemaloni ir turinti nemažai įtakos žmogaus emocinei gerovei, bei pasitikėjimui savimi. Ar įmanoma jai užkirsti kelią? Jei vyras labai nori atgauti plaukus, kaip gydomas plikimas? O gal belieka susitaikyti su esama padėtimi?

Susidūrus su intensyviu plaukų slinkimu arba plikimu, pacientus pradeda varginti psichologinė įtampa. Tačiau galiu paguosti, kad tikrai yra efektyvių gydymo metodų, kurie esamą situaciją gali pagerinti. Trichologinis gydymas pirmiausiai prasideda nuo tikslios diagnozės. Kai ją žinome, galime parinkti efektyviausią gydymą, kuris susideda ir vietiškai ant skalpo odos tepamų vaistų, įvairių injekcijų, geriamų vaistų, plaukų transplantacijos.

Ar daug kas renkasi plaukų transplantaciją? Ar ji veiksminga? 

Androgeninė alopecija gydoma kompleksiškai. Koks gydymas bus paskirtas, priklauso nuo to, koks yra nuplikimo laipsnis. Plaukų transplantacija kol kas yra vienintelis užtikrintas ir ilgalaikis androgeninės alopecijos gydymo būdas. Tačiau kartais, kai plikimas nėra pažengęs, užtenka tik pagerinti esamų plaukų būklę vaistais arba injekcijomis, išvengiant plaukų transplantacijos. Vis dėlto, matau, kad dažnai socialiniuose tinkluose ir kitose medijose yra siūlomas gydymas arba procedūros, kurios nėra veiksmingos. Pasitelkus marketingą ir reklamą, vyrai yra suviliojami greitais rezultatais, kurių nepavyksta pasiekti, lankantis pas nelicencijuotus specialus. Todėl pacientams, susidūrusiems su androgenine alopecija ir ieškantiems pagalbos, rekomenduočiau rinktis patikimas gydymo įstaigas, o ne ieškoti pigiausio arba „naujausio“ gydymo, kuris, deja,  jokių rezultatų neduos.

Norėtųsi daugiau išgirsti apie plaukų transplantaciją. Minite ją kaip kol kas vienintelį išties efektyvų būdą. Tačiau jis gana brangus, tad greičiausiai ne kiekvienam vyrui prieinamas? Kaip vyksta pati procedūra? O jei vyras visiškai nuplikęs? Juk prigyja tikriausiai tik paties žmogaus plaukai. 

Taip, šiandien vienintelis ilgalaikis, ir galintis pilnai atstatyti plikimo pažeistus plaukus, gydymo būdas yra plaukų transplantacija. Tačiau ne visiems pacientams jos reikia. Ar plaukų transplantacijos reikia ir ar ją galima atlikti, nusprendžia gydytojas dermatologas-trichologas konsultacijos metu. Jis įvertina plaukų būklę, skalpo odą, esančias gretutines ligas. Plaukų transplantacijos esmė – plaukai iš donorinės (nugarinės skalpo) srities procedūros metu perkeliami ir įsodinami į nuplikusias zonas. Kito žmogaus plaukai neprigytų ir paties organizmo būtų atmesti, todėl galime naudoti tik paties paciento plaukus. Plaukų transplantacijos metu taikoma vietinė anestezija, panašiai, kaip gydytojo odontologo kabinete. Todėl pati procedūra yra visiškai neskausminga. Plaukų transplantaciją, esant poreikiui, atliekame ne tik vyrams, bet moterims. Na, o procedūros kaina priklauso nuo persodinamų folikulų skaičiaus. Mažiau nuplikusiems pacientams reikės persodinti mažiau folikulų, todėl ir kaina bus mažesnė nei tų, kurių plikimas yra pažengęs. Mitas, kad plaukų transplantacijos procedūros yra labai brangios ir neįkandamos. Jų kaina panaši į dantų implantavimo.   

Ar po tokios procedūros gijimas sudėtingas? Kada žmogus jau gali džiaugtis vešlia šukuosena? 

Po atliktos plaukų transplantacijos procedūros plaukai prigyja palaipsniui. Todėl pirmaisiais mėnesiais teks kantriai laukti norimų rezultatų. O vešlia šukuosena bus galima džiaugtis praėjus 9–12 mėnesių po transplantacijos. Gijimas yra gana greitas ir lengvas. Po 2–3 savaičių nebesimato, kad buvo atlikta transplantacija, todėl aplinkiniai nieko nepastebi.

Ar ateityje galime tikėtis dar efektyvesnių vaistų ir kitokių priemonių nuo plikimo? 

Plaukų ligų gydymas nuolat tobulėja. Dar prieš dešimtį metų mes neturėjome tiek galimybių, kiek turime dabar. Šiuo metu Lietuvoje galime gauti visą pasaulyje prieinamą plikimo gydymą. Todėl tikiu, kad ir ateities perspektyvos yra daug žadančios. Pasaulinėse konferencijose nuolat pristatomi nauji tyrimai, galintys ateityje tapti patikimais plikimo gydymo variantais.

Jeigu ir Tu susiduri su plaukų slinkimu, kviečiame registruotis pas vieną iš mūsų gydytojų dermatologų-trichologų Vilniuje, Kaune arba Klaipėdoje.