COVID-19 įtaka plaukų slinkimui - HAIR CLINIC Tinklaraštis

Pastaraisiais mėnesiais daugeliui žmonių, ypač moterims, kyla keblumų — jų šepečiai ir dušo kanalizacija prisipildo plaukų kuokštų. Duomenų analitikos įmonės SPATE duomenimis, per pastaruosius 12 mėnesių „Google“ paieškos terminas „plaukų slinkimas” augo 8 procentais, o JAV ši tema buvo ieškoma vidutiniškai daugiau nei 829 000 kartų per mėnesį.

Pasak ekspertų, tai yra dar vienas varginantis šalutinis pandemijos produktas, susijęs tiek su didžiuliu stresu, tiek povirusiniu uždegimu po Covid-19. Medicininis terminas — telogeno išsiskyrimas. Laikinas plaukų slinkimas atsiranda dėl karščiavimo, ligų ir stipraus streso, todėl daugiau plaukų nei įprasta išstumiama į plaukų augimo gyvavimo ciklo etapą.

„Tokį plaukų slinkimą gali sukelti bet kokio tipo sunkus stresas, nesvarbu, ar tai yra stresas jūsų kūnui dėl ligos, ar emocinis stresas, pavyzdžiui, artimo žmogaus mirtis“, – sakė gyd. Abigail Cline, Niujorko medicinos koledžo dermatologė, atlikusi pandemijos tyrimus. 

Natūralūs vaistai

Tiems, kurie sirgo virusu, plaukų slinkimas tapo įprastu sveikimo proceso simptomu, dažniausiai pasireiškiančiu praėjus trims ar keturiems mėnesiams po susirgimo, tačiau kartais patiriamas anksčiau. Gyd. Jerry Shapiro, Niujorko Universiteto „Langone Health“ medicinos centro dermatologas, kuris specializuojasi plaukų slinkimo srityje, teigė, kad nors sveika plaukų galva paprastai yra sudaryta iš 90 proc. anageno arba augančių plaukų ir 10 proc. telogeno arba ramybės būsenos plaukų, šis santykis gali pakilti iki 50/50, patyrus aukštą karščiavimą ar susirgus gripu.

Daugybė žmonių visame pasaulyje įvairiuose forumuose dalinasi sava patirtimi. Tokių, kurie po „Covid-19“ išgyveno panašų plaukų slinkimą yra ne vienas. Tarp jų — besigydančių įvairiausiais būdais. Viena moteris pasakoja pasinėrus į dietą — nutraukė vartojus cukrų, glitimą, pieno produktus ir alkoholį ir įtraukė vaisius ir daržoves, riebią žuvį ir sveikus riebalus, tokius kaip avokadai ir riešutai. Taip pat, ji pradėjo kasdien masažuoti galvos odą naudodama balzamą, kuriame yra rozmarino aliejaus — ingrediento, kuris, kaip rodo kai kurie tyrimai, skatina plaukų augimą. Dvi dienas per savaitę ji išsitepdavo plaukus kokosų aliejaus ir gryno rozmarino aliejaus mišiniu ir palikdavo juos 24 valandas. Nors greitai moters problemos tai neišsprendė, po kelių mėnesių ji pastebėjo teigiamus požymius plaukų tankyje.

Vitaminai ir kiti būdai

Ne visi turi kantrybės tiek laukti keletą mėnesių, kol pamatys reikšmingą skirtumą. Nemažai žmonių pasiekė teigiamus rezultatus pradėję vartoti įvairius papildus, tirštinančius šampūnus ir apsikirpę taip, kad plaukų atrodytų daugiau.

Labai išpopuliarėjo vitaminai moterims, kuriuose yra tokių ingredientų kaip vitaminas A, vitaminas D, cinkas ir biotinas — paskutinis iš jų tapo plačiai žinomas kaip plaukų augimo papildas, nepaisant to, kad dermatologai nesutaria dėl jo veiksmingumo.

“Niekas iš tikrųjų negalėjo įrodyti, kad tai padeda plaukams atsitiktinių imčių kontroliuojamame tyrime, ir jie turėjo daug laiko tai įrodyti”, – sakė gyd. Shapiro.

Kita gydymo galimybė yra trombocitais praturtinta plazmos terapija, žinoma kaip PRP, kuri apima paties paciento kraujo komponentų injekciją į galvos odą, kad būtų skatinamas plaukų augimas. Tiesa, toks gydymas vis tiek nėra sprendimas visiems ir duoda geriausius rezultatus kartu su kitais gydymo būdais. PRP terapija labiau tinka žmonėms, patiriantiems moterų ar vyrų modelio nuplikimą, kuris turi genetinę priežastį (androgeninę alopeciją).

Situacija Lietuvoje

HAIR CLINIC gydytojas dermatologas-trichologas Tadas Raudonis pastebi, kad situacija Lietuvoje atitinka pasaulines tendencijas ir pagalbos besikreipiančių žmonių pagausėjimą. „Pandemija — kaip dviašmenis kardas. Iš vienos pusės yra šiek tiek pozityvo — žmonės atranda daugiau laiko pasirūpinti savimi, iš kitos — ir priežasčių, kodėl reikia kreiptis į specialistus, padaugėjo.” Gydytojas išskiria telogeninį plaukų slinkimą. „Jį iš esmės išprovokuoja bet koks stresas organizmui — ar tai būtų liga ar emocinis stresas ir nerimas. O dabar visiems pakilęs ir nerimo lygis, daugėja psichikos sutrikimų — tai labai neigiamai veikia mūsų plaukus ir visą organizmą. O dar susirgus COVID, ypač sunkesne jo forma, organizmas yra nualinamas ir slenkantys plaukai yra tik ledkalnio viršūnė. Visada rekomenduojama konsultuotis su psichikos sveikatos specialistais, nebijoti jų. Lygiai taip pat svarbu normalus miego režimas, subalansuota ir sveika mityba, atsisakant nesveiko maisto, greitųjų angliavandenių.”

Jeigu susiduriate su plaukų slinkimu, užsirašykite į konsultaciją su mūsų specialistu. HAIR CLINIC gydytojai nuodugniai apžiūri kiekvieną pacientą, ištiria skalpą ir plaukus, prireikus skiria papildomus diagnostinius, kraujo tyrimus, esant reikalui — skalpo biopsiją. Tokiais būdais nustatome plaukų slinkimo priežastis, sudarome detalų gydymo planą, skiriame vaistus, procedūras ir pakartotinių vizitų metu įvertiname gydymo dinamiką, esant reikalui, atliekame plaukų transplantaciją.